EN | CZ
...nejlepším vínu České republiky pokračuje
Published 13. 12. 2018
Šampionem Salonu vín – národní soutěže vín, a tedy nejlepším vínem České republiky pro rok 2019, se stalo Rulandské bílé, Collection 1508, pozdní sběr, ročník 2017 ze Zámeckého vinařství Bzenec. Opět.
Proč opět?
V devítileté historii této události opanovalo právě Zámecké vinařství Bzenec tento titul již pošesté. „Pravdou je, s veškerým uznáním k naší reprezentantce a obrovskou mírou pokory, že si trochu připadám jako Ester Ledecká po dojetí olympijského sjezdu. Když naše víno získalo titul Šampiona Salonu vín v roce 2011 poprvé, byl to neskutečný úspěch. Měli jsme obrovskou radost. Ale mohlo se to stát. Když jsme v roce 2014 dovršili hattrick, domníval jsem se, že více už nelze. A nyní tu stojíme s šestým oceněním. Jsem jak v Jiříkově vidění. Jo to opravdu jak z pohádky,“ poznamenává k výjimečné události Bořek Svoboda, ředitel Zámeckého vinařství Bzenec.
Letos bylo do národní soutěže vín přihlášeno bezmála 2199 vzorků. Ty prošly hodnocením v pěti vinařských podoblastech. V prvním celostátním kole se pak utkalo nejprve 1231 postoupivších, aby následně do kola finálového bylo vybráno 398 nejlepších z celkem 112 vinařství.
Vzešel jeden Šampion – absolutní vítěz. Právě Rulandské bílé, Collection 1508 z produkce Zámeckého vinařství Bzenec. „Víno má barvu lipového květu se zelenkavými odlesky. Ve vůni najdeme zralé žluté ovoce a citrusy. Chuť je příjemně šťavnatá, plná, s živou kyselinkou a na patře doprovázená dochutí kandovaných pomerančů,“ komentuje víno Bořek Svoboda z vítězného vinařství.
Šampion pochází z vinice „Klínky“ ve vinařské obci Vracov, což celý příběh ještě umocňuje. Ze zmíněných šesti triumfů jdou totiž z hlediska odrůd celé čtyři za touto výtečnou tratí. Chardonnay v roce 2013, Ryzlink rýnský v roce 2014, Rulandské bílé v roce 2015a samozřejmě letošní vítěz, Rulandské bílé.
„Vinice už má více než 40 let a na její kondici je to velmi dobře znát. Nachází se na výrazném jižním svahu, do kterého se celoročně opírá slunce, půda je černozem vzniklá na mocných navátých spraších a píscích, s vyšším obsahem vápna. Pracuje se s ní v systému integrované produkce. To je základ, který dává vzniknout vínům s jedinečným projevem a potenciálem zrání. Dalším faktorem je citlivý přístup kolegy vinohradníka Pavla Veverky, který se svými zkušenostmi s bioprodukcí využívá mnohého i v této vinici. Práce s půdou, ruční sběr a šetrné zacházení s hrozny se pak projeví v lahvi například v podobě takových ocenění,“ dodává Bořek Svoboda.