"Starák" je OBALEM ROKU 2022
Když jsme se chystali vyrobit první víno po rekonstrukci výjimečné tratě "Pod Starým hradem", tak to chtělo i výjimečnou etiketu. A tak vznikl STARÁK.
Tato trať totiž v sobě skrývá příběh, který se píše už celá staletí. Aby ne, když se jedná o jednu z nejstarších viničních tratí v českých a moravských zemích. Celá její rekonstrukce, pojetí, rozsah i volba vedení révy a výběr odrůd bylo doslova velkou výzvou. To všechno se pak mělo odrazit i v etiketě, kterou jsme od začátku chtěli mít úplně jinou. Vše měla na starosti naše kolegyně Lenka Kozubová, která nám prozradila více o zákulisí jejího zrodu.
Leni, kdy vznikl nápad na víno Starák?
Myšlenka něčeho speciálního vznikla v podstatě hned na počátku „zrodu“ této unikátní vinice. Věděli jsme, že první panenská úroda si zaslouží speciální obal. A od myšlenky k realizaci byl pak už jen krůček. Vznikla originální a netypická etiketa, která upoutá na první pohled. A to hlavně díky grafickému zpracování, které je netradiční a připomíná malé umělecké dílo. Svým pojetím nás zaujala „na první dobrou“, což se téměř nikdy nestává.
Tato etiketa je úplně jiná, než bývají ty od ZVB, byl to záměr? Jak k tomu došlo?
Zadání bylo jasné. Vyzdvihnout genius loci daného místa, upozornit na jeho nádheru a důležitou historickou cestu. Etiketa měla vzbuzovat emoce, připomenout svou starobylostí tok času. Zároveň ukázat současnost, která navazuje na tradici a připomíná důležitost zachování vzpomínek na doby minulé. Etiketa měla působit starobyle, tak trochu omšele, proto ten žlutý papír s poctivou gramáží a využití perokresby. Grafiku zpracovával Aleš Sadil, který má za sebou mnoho úspěšných a krásných etiket. Věděli jsme, že tuto zakázku dáme jemu, protože vyslyší naši prosbu o netradiční zpracování a dokáže naše myšlenky zhmotnit na papír.
Co všechno na etiketě najdeme, vidíme tam spoustu detailů. Co všechno vyjadřuje?
A zase se opíráme o minulost, historii daného místa. Na etiketě najdete stěžejní letopočty, které jsou s kopcem a vinicí spjaté. Je to jakási stručná kronika daného místa. Zjistíte, že ačkoli si prošlo mnoha zkázami a muselo být několikrát obnovováno, vždy stálo lidem za to, tu energii do něho vložit a navrátit mu zpět jeho krásu.
A co víno Starák, chutná ti? Jaké je?
Je to lehké, svěží víno. V prvním panenském ročníku, tedy 2020, se jednalo o cuvée odrůd Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské bílé a Rulandské šedé. Spojuje všechny vlastnosti daných odrůd. Mně chutná velice a není nad to, dát si ho při západu sluníčka právě nad vinicemi, kde hrozny uzrály.
Jak na víno reagují zákazníci?
Po uvedení na trh jsme napjatě čekali na reakce. Přeci jen se jedná o zcela jinou podobu etiket, než na jakou byli u nás zákazníci zvyklí. Ale možná právě proto se víno stalo velmi oblíbeným produktem, který si lidé kupovali nejen pro víno samotné, ale také jako dárek, který si dovezli z návštěvy v Bzenci. V hlavní sezóně jsme častokrát slyšeli v prodejně větu: „Co je to za víno s tou krásnou černobílou etiketou?“
A co dál? Neláká tě i bratříček Staráku?
Určitě nás láká. Chceme pokračovat v myšlence vytvoření nové řady vín, která by nesla tuto netradiční podobu a odkazovala na daná konkrétní místa na Moravě. Můžu prozradit, že v příštím roce chystáme „bratříčka“ Staráku. Bude se jednat o víno z nedalekého Vracova, kde na trati Klínky rostou ikonická a úspěšná vína, která pravidelně obsazují vítězná místa na českých i zahraničních soutěžích. Máte se na co těšit. :)
A jak etiketa vznikala?
Prvotní návrh
Doladěný návrh
Tisk etikety v Tiskárně Etiflex, Břeclav
Poslední výstupní kontrola, jestli mu to sluší i u vinice, odkud pochází ;-)
Více foto ve fotogalerii
Foto: Zámecké vinařství Bzenec a Tiskárna Etiflex, Břeclav